reklama

Slovensko v Európskej únii a emigrácia zo Slovenska

Nízka životná úroveň na Slovensku v porovnaní s krajinami západnej Európy vedie k tomu, že mnoho mladých ľudí opúšťa Slovensko.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

 Slovensko sa na základe referenda v roku 2003 stalo členským štátom Európskej únie (EÚ). Na referende o vstupe SR do EÚ sa zúčastnilo 52,15 percenta oprávnených voličov. Z nich sa za vstup do únie vyslovilo 92,46 percenta a proti bolo 6,2 percenta zúčastnených voličov. Nie je mi známy dokument, v ktorom by vláda SR a NR SR urobila doterajšie hodnotenie pôsobenia Slovenska v EÚ. 

 S prekvapením som pri zostavovaní vlády SR v roku 2016 zaznamenal, že strana MOST-HÍD si pokladá za svoj úspech presadenie priority jednoznačnej orientácie Slovenska na EÚ a NATO v programovom vyhlásení vlády. Z toho sa dá jednoduchou logickou úvahou usudzovať, že ostatné strany, ktoré zostavujú vládu a to SMER, SNS a SIEŤ jednoznačnú orientáciu na EÚ a NATO nemajú. Rozumiem tomu, že strany, ktoré chcú byť úspešné vo voľbách do NR SR musia byť čiastočne populistické, ale populizmus by sa nemal dotýkať dlhodobých národnoštátnych záujmov Slovenska. Problémom je, že Slovensko nemá spracovanú a zdôvodnenú dlhodobú stratégiu umiestnenia Slovenska v strednej Európe, v Európe a vo svete. Slovensko vždy patrilo a aj bude patriť do nejakého zoskupenia štátov, alebo štátnych útvarov. Historicky Slovensko patrilo do Rakúsko-Uhorska. Po prvej svetovej vojne sa stalo Slovensko súčasťou Československa a s prestávkou krátkej existencie Slovenského štátu v období druhej svetovej vojny bolo jeho súčasťou do roku 1992. Z vyššie uvedeného vyplýva, že Slovensko malo a má pevné väzby na okolité národy a štáty. Slováci a ostaní obyvatelia Slovenska nemali v minulosti vždy dobré skúsenosti so spolunažívaním so susednými štátmi. Príkladom môžu byť katastrofálne dôsledky Mníchovskej dohody a Viedenskej arbitráže na Slovensko. Svetlou stránkou dejín Slovenska bolo obdobie v ktorom Slovensko bolo súčasťou Československa. Pôsobenie Slovenska v EÚ sa vo všeobecnosti pokladá za úspešný príbeh.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V súčasnosti neexistuje lepšia alternatíva pre Slovensko ako naše členstvo v EÚ. Členstvo v EÚ zabezpečuje bezpečnosť Slovenska vo vzťahu s našimi okolitými štátmi ako aj našu geopolitickú bezpečnosť. Členstvo v EÚ umožňuje ekonomický rozvoj Slovenska, ktorý korešponduje s ekonomickým rozvojom EÚ. Členstvo Slovenska v eurozóne zabezpečuje Slovensku menovú stabilitu, ktorá rozhodujúcim spôsobom chráni úspory a majetok občanov v porovnaní so samostatnou menou. Zaradenie Slovenska do Schengenského priestoru umožňuje voľný pohyb občanov Slovenska po EÚ za účelom štúdia a za prácou. Nerozumiem niektorým koaličným aj opozičným politikom Slovenska, ktorí inak vedia narátať do desať a tiež vedia kde je sever, že vo verejnom priestore nevhodným spôsobom kritizujú konanie EÚ (žaloba na EÚ, Sulíkova kritika EÚ vysielaná rakúskou televíznou stanicou ORF2). Slovensko by malo nielen konštruktívne kritizovať ale aj ak je to potrebné navrhovať alternatívne riešenia problémov EÚ.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Poslancov NR SR a členov vlády SR, ktorí by mali mať jasnú víziu Slovenska a mali by mať jasno v smerovaní a umiestnení Slovenska v EÚ chcem upozorniť na nasledovné skutočnosti. Nie len spomínané referendum o vstupe do EÚ je určujúce pre naše smerovanie na západ s orientáciou na Českú republiku a vyspelé demokratické štáty ako Nemecko, Francúzsko a Veľká Británia. Obyvatelia Slovenska sa v minulosti ako aj teraz orientujú na západné demokracie prirodzene. Odhaduje sa, že v troch emigračných vlnách za posledných 150 rokov emigrovalo zo Slovenska na západ približne milión obyvateľov. V Českej republike, Rakúsku, Nemecku a Veľkej Británii v súčasnosti študuje, alebo pracuje približne štvrť milióna, možno aj viac občanov Slovenska. Ja nepoznám nikoho zo Slovenska, ktorého deti by študovali v krajinách na východ od našich hraníc. Hlavný problém, alebo jeden z hlavných problémov Slovenska je aj v súčasnosti masívna emigrácia ľudí zo Slovenska najmä do vyspelejšej západnej Európy. Povinnosťou vlády SR je pomenovať problém súčasnej emigrácie a vysvetliť dôvody emigrácie. Len v rámci EÚ môže Slovensko zlikvidovať nízku životnú úroveň obyvateľstva, chudobu cca 1,5 milióna dôchodcov a nefunkčný štát, ktoré sú príčinou emigrácie zo Slovenska. Podľa Eurostatu bol v roku 2012 na Slovensku priemerný dôchodok 406 EUR a priemerná mzda 837 EUR. V Rakúsku na porovnanie bol priemerný dôchodok 1162 EUR a priemerná mzda 3070 EUR.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Slovenský export v roku 2015 smeroval hlavne do Nemecka, Českej republiky a Poľska. Spolu export Slovenska do iných členských krajín EU bol 85 %. Do Ruska sme v roku 2015 vyviezli 2,2 a do Číny iba 1,5 percenta našej produkcie. 79 % slovenského dovozu bolo z iných štátov EÚ. Politické strany, tlačené a internetové médiá ako aj RTVS by mali obyvateľom Slovenska orientáciu na západné demokracie prezentovať a vysvetľovať.

 Na základe vyššie uvedeného a aj iných skutočností cieľom Slovenska je dosiahnuť aspoň také usporiadanie a riadenie spoločnosti, ktoré je v súčasnosti vo vyspelých krajinách západnej Európy. Jedná sa najmä o také organizovanie spoločnosti ako je v Rakúsku, Nemecku, Švédsku, Dánsku, alebo vo Švajčiarsku. Najlepší spôsob ako to dosiahnuť je aktívne a plnohodnotné členstvo v EÚ a aplikácia overených postupov organizácie spoločnosti vyspelých krajín. Na Slovensku dobre fungujú oblasti, ktorých legislatívu sme museli prijať v rámci prístupového procesu do EÚ. Oblasti, ktoré ostali v kompetencii SR ako zdravotníctvo, školstvo, sociálny systém dokázali vlády SR zdevastovať a ekonomicky vytunelovať. Polícia, prokuratúra a súdy, zdá sa podľa medializovaných informácií, konajú selektívne (kauzy prezentované v novinách a iných médiách: gorila, predaj emisií, nákup CT, daňové úniky). Vláda SR by mala porovnať legislatívu zdevastovaných oblastí SR s legislatívou napr. Rakúska. Veta, že „na Slovensku sa to nedá“ by sa nemala vyskytovať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Jedným z možných postupov, ktoré by mohlo zrýchliť skvalitňovanie organizácie spoločnosti a následného zvyšovanie životnej úrovne na Slovensku je opatrenie, podľa ktorého by každý predkladaný návrh zákona do parlamentu mal okrem proti korupčnej doložky aj doložku porovnateľnosti zákona s legislatívou platnou vo vyspelých štátoch EÚ.

 Ako občan Slovenska si želám, aby vláda a jej predseda, parlament a prezident SR konali podľa vládneho programu strán SMER, SNS, MOST a SIEŤ (apríl 2016) tak, aby sa zdokonaľovali všetky väzby SR a EÚ. Predseda vlády SR a predseda vládnej strany SMER pán Fico by mal v duchu vládneho programu na adresu EU vystupovať diplomatickejšie a umiernenejšie. Dúfam, že predseda parlamentu a predseda vládnej strany pán Danko zo SNS, ako mladý človek, ktorý iste oceňuje otvorený Schengenský priestor a podnikateľské prostredie v EÚ bez hraníc bude presadzovať vyváženú politiku s jednoznačnou orientáciou na EÚ (pripomínam, že aj Ľ. Štúr študoval v Halle v Nemecku). Očakávam, že pán Bugár predseda vládnej strany MOST–HÍD bude verejne pranierovať všetkých politikov a úradníkov Slovenska, ktorý nebudú dodržiavať program Vlády SR orientovaný na EÚ a NATO.

Prezident SR, predseda vlády a predseda parlamentu musia opakovane deklarovať našu orientáciu na EÚ, aby mladí ľudia, ktorí sa rozhodujú o tom v ktorej krajine budú žiť, sa rozhodli pre Slovensko. Mladých ľudí odchádzajúcich študovať a pracovať do zahraničia motivuje k odchodu zo Slovenska okrem vyšších zárobkov na západe od nás aj neporovnateľne lepšie tamojšie zdravotníctvo a neporovnateľne lepšie zabezpečenie v starobe. Ak mladí ľudia odchádzajúci študovať a pracovať do zahraničia nebudú vidieť naše dobiehanie bohatého západu obrovská emigrácia zo Slovenska sa nebude dať zastaviť.

Ján Mikleš

Ján Mikleš

Ján Mikleš

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Myslím si, že obyvatelia Slovenska si zaslúžia mať životnú úroveň, ktorá by bola porovnateľná so životnou úrovňou vo vyspelých krajinách západnej Európy. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu