Poznámky k problému odchodu mladých ľudí zo Slovenska

Autor: Ján Mikleš | 20.2.2017 o 9:38 | Karma článku: 3,74 | Prečítané:  834x

Slovensko má dlhodobo okrem iného dva problémy. Prvým vážnym problémom Slovenska je starnutie pracovnej sily. Druhým obrovským problémom je rozhodnutie najmä mladých a vzdelaných  ľudí natrvalo sa vysťahovať zo Slovenska.

Pred hľadaním riešenia problému starnutia pracovnej sily a problému trvalého  odchodu ľudí zo Slovenska treba najskôr pomenovať príčiny tejto nepriaznivej situácie. Starnutie obyvateľstva v EU ako aj na Slovensku je na danom stupni vývoja spoločnosti javom všeobecným. Inak je to s príčinami emigrácie zo Slovenska. Nedávno sme sa z dennej tlače mohli dozvedieť informácie z analýzy inštitútu pre finančnú politiku ministerstva financií, že na základe podkladov o zdravotnom poistení Slovensko prišlo za posledných 15 rokov o 300 tisíc Slovákov. Asi 150 tisíc ľudí pracuje v zahraničí do jedného roka. Inštitút pre finančnú politiku nevie, či sa tieto dve skupiny prekrývajú, čo je dosť divné. Ak by tomu tak nebolo potom by sa jednalo o 450 tisíc ľudí za hranicami. Dôležité je uvedomiť si, že sa jedná približne o  9 percent obyvateľstva Slovenska, ktorí pomáhajú vytvárať HDP v Česku, Rakúsku, Nemecku atď. Predstavte si, že uvedených 450 tisíc ľudí je na Slovensku, že na Slovensku pracujú, odvádzajú peniaze do sociálnej poisťovne, do zdravotných poisťovní atď. mohli by sme mať na Slovensku lepšie financované zdravotníctvo a školstvo. Bolo by oveľa viac peňazí aj na opravu ciest atď. Komplexný pohľad na emigráciu zo Slovenska sa dá získať z mnohých, aj knižných publikácií. V každom prípade je veľmi smutné, že štát, teda všetky vlády od roku 1989 nekonali tak, aby pribrzdili vysťahovalectvo zo Slovenska, alebo aby problém úbytku obyvateľov na Slovensku sa riešil podobne ako to riešia iné úspešné a rozumné krajiny.

Najskôr malá odbočka. Vláda v roku 2006 schválila dokument o dlhodobej vízii a stratégii slovenskej spoločnosti v ktorom sa okrem iného hovorí, že nedostatok  pracovnej sily sa dá na Slovensku zvládnuť len súbehom populačnej a rodinnej politiky, politiky mobilizácie vnútorných zdrojov pracovných síl a  migračnej politiky. Populačnú a rodinnú politiku sa snažili riešiť všetky doterajšie vlády SR. Podľa výsledkov po roku 1989, teda po nežnej revolúcii, populačný vývoj na Slovensku je nepriaznivý, teda sa dá konštatovať, že Slovensko je v oblasti populačnej a rodinnej politiky neúspešné. Vnútorné zdroje pracovných síl na Slovensku sú vyčerpané, pričom nezamestnanosť je okolo 9 percent. Toto nie je dobrý výsledok, lebo keby sa časť z vyššie spomínaných skoro pol milióna Slovákov vrátila zo zahraničia percento nezamestnanosti by sa zvýšilo. Výsledky migračnej politiky sú katastrofálne. Zo Slovenska ľudia odchádzajú a praktický nikto na Slovensko natrvalo neprichádza. Ak sa nič nezmení Slovensko bude v budúcnosti živoriť a ľudia na Slovensku budú zomierať v chudobe.

Aby sa Slovensko nestalo raz krajinou bez perspektívy s klesajúcim počtom obyvateľov potom treba minimalizovať emigráciu a umožniť imigráciu.

Ľudia zo Slovenska nebudú odchádzať natrvalo vtedy ak budú mať vo fáze ich aktívneho života  ekvivalentné príjmy, ekvivalentné zdravotníctvo, ekvivalentné školstvo atď. ako vo vyspelých krajinách EU. Ľudia, ktorí majú teraz 30, alebo 40 rokov, zo Slovenska nebudú odchádzať natrvalo vtedy ak budú mať v starobe nádej mať ekvivalentný dôchodok ako vo vyspelých krajinách EU, ale prinajmenšom ekvivalentný dôchodok ako sa predpokladá v Českej republike. Slováci musia dôverovať k svojmu štátu.

            Teraz poznámka k tomu ako sa dá zlepšiť dôvera v štát. Ľudia budú dôverovať štátu ak za svoju prácu dostanú zaslúženú odmenu. Základné pravidlá v hospodárstve a v bankovníctve platné na Slovensku sú dané jednotným trhom v EU.  Sú funkčné a dá sa im dôverovať. Nepresvedčivé sú orgány prokuratúry, súdnictva a polície.  Slováci nebudú dôverovať svojmu štátu ak nedostanú odpovede na problémy z obdobia privatizácie ako aj na posledné kauzy Gorila a Bašternák. Zástupcovia ľudu v parlamente môžu v mene občanov  urobiť za účelom riešenia problémov absolútne všetko. Môžu sa prostredníctvom ústavných zákonov podľa môjho názoru pýtať prečo trvá mnoho rokov kým polícia dospeje k názoru, že skutok sa nestal, alebo prostredníctvom ústavných zákonov urobiť poriadok v súdnictve a na prokuratúre. Keď ľudia budú mať pocit, že prostredníctvom organizácií štátu sú okrádaní (viď kauza o platbách za energie) potom pri zle fungujúcom zdravotníctve, školstve atď.  budú natrvalo odchádzať zo Slovenska.

            Druhú poznámku mám k tomu, ako politické strany a ich zástupcovia pobádajú ľudí vysťahovať sa zo Slovenska, keď počujú politikov v réžii redaktorov verejnoprávneho média o perspektíve dôchodkového systému na Slovensku. Ak politici ako pán Mihál zo SaS a pán Švejna zo strany Most-Híd hovoria o neudržateľnosti dôchodkového systému a ponúkajú jediné málo duchaplné riešenie pre udržateľnosť systému znižovanie dôchodkov v budúcnosti, potom sa nečudujme, že Slovák, ktorí pôjde do dôchodku o 30 rokov sadne s rodinou do auta a vysťahuje sa do Švajčiarska, alebo do Nemecka, kde je garantovaný dôchodok nepomerne vyšší ako u nás. Očakával by som, že pán minister Richter a pán Ondruš z deklarovanej sociálnej demokracie a národne orientovaná SNS budú jednoznačnejší v presadzovaní takých dôchodkov, ktoré by neboli dôvodom pre ľudí, ktorí teraz majú okolo 30 až 40 rokov na trvalé vysťahovanie sa zo Slovenska.

            O tzv. druhom dôchodkovom pilieri stále nemám jasno. Všetci už teraz vieme, že druhý pilier nezvýši dôchodky. Ak som to dobre zaregistroval v poslednom čase vymerané dôchodky z druhého piliera boli okolo 25 EUR mesačne. To je teda úžasné. Stále ma mýli to, že v Česku, Poľsku, Slovinsku a Maďarsku tzv. druhý dôchodkový pilier nemajú a to ma znovu nabáda k tomu, že tzv. slovenský druhý pilier je len sofistikovaný spôsob ako sa štát zbavuje zodpovednosti za životnú úroveň budúcich dôchodcov (ľudí, ktorí majú teraz 30 – 40 rokov). Druhý pilier podľa údajov z dennej tlače spravuje spolu 6,94 miliardy EUR. Je zrejmé, že uvedených 6,94 miliardy EUR ukrojených z  tzv. prvého piliera chýba na výplatu súčasných dôchodkov, čo je medzi generačne do neba volajúca nespravodlivosť. „Odborníci“ na investovanie stále kritizujú sporiteľov v druhom pilieri, že zle investujú. Neviem v koho hlave sa zrodila chorá myšlienka, že sporitelia v druhom pilieri majú byť odborníci na investovanie. Čo keby tých 6,94 miliardy EUR spravoval a kvalifikovane investoval štát napríklad do našich ciest, alebo nemocníc. Zodpovedné parlamenty v Česku, Poľsku, Slovinsku a Maďarsku  sa rozhodlo zodpovedne spravovať odvody občanov na dôchodok. NR SR nehrá s občanmi poctivú hru. Keď mladí ľudia budú mať pocit, že sa s nimi nekomunikuje poctivo budú neochotne odvádzať dane a natrvalo odchádzať zo Slovenska. V oblasti starostlivosti o ľudí v starobe mladí ľudia na Slovensku nemajú dôveru v štát.

Vláda a parlament SR musia realizovať také opatrenia, ktoré by viedli k podstatnému zvýšeniu imigrácie na Slovensko. Treba realizovať imigračnú politiku tak, aby na Slovensko prichádzali pracovať a žiť ľudia, ktorí sa vedia integrovať na Slovensku. Ako príklad možnosti integrácie sa dajú uviesť Chorváti, ktorí stáročia žijú na juhozápadnom Slovensku. Pracujúci prisťahovalci  môžu zvrátiť problém starnutia pracovnej sily.

Uvediem niekoľko príkladov úspešných krajín v ktorých prisťahovalectvo bolo pozitívom. Po druhej svetovej vojne bolo do Nemecka na základe výsledkov vojny vysťahovaných milióny ľudí. Je známe, že títo ľudia významne pomohli rýchlemu napredovanie Spolkovej republiky Nemecko v hospodárskom rozvoji. Okrem toho po vojne do Nemecka prišli milióny Turkov. Po politických zmenách v roku 1989 sa natrvalo presťahovali do Nemecka milióny ľudí zo strednej a východnej Európy. Prisťahovalci do Nemecka riešia problém starnúcej populácie v Nemecku. Spojené štáty americké sú krajinou prisťahovalcov a sú mimoriadne úspešné. V USA žije veľmi veľa emigrantov zo Slovenska. Kanada, krajina prisťahovalcov počíta s tým, že zmluva, ktorú Kanada uzavrela nedávno s EU im uľahčí z EU získať za rok 300 tisíc kvalifikovaných ľudí. Česká republika, prosperujúca krajina je tiež krajina prisťahovalcov. Žije tam niekoľko 100 tisíc Slovákov, Ukrajincov, atď. Dokonca minister financií je Slovák Babiš a primátorka Prahy je Slovenka. Na vysokých školách v Českej republike študuje tisíce Slovákov. Česká republika vykrýva svojich emigrantov prisťahovalcami najmä zo Slovenska a z Ukrajiny. Poľsko tiež nahrádza svojich emigrantov najmä prisťahovalcami z Ukrajiny. Švajčiarsko je historicky mimoriadne úspešná krajina. Podstatnou mierou k tomu prispievajú aj imigranti medzi ktorými je mnoho Slovákov. Hovorí sa, že jedna štvrtina Švajčiarov na nenarodila vo Švajčiarsku.

A teraz aká je s prisťahovalcami situácia na Slovensku. Na Slovensku sme nepochopili vývojové trendy v EU. Ak Slováci nebudú veriť svojmu štátu a masovo budú emigrovať a ak naše zákonodarstvo a politika neumožní prisťahovať sa na Slovensko ľuďom aj napr. z jazykovo príbuzných oblastí potom Slovensko nemá šancu úspešne prežiť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Michala Havrana

Šmejdi nás opäť predbehli. A niektoré kruhy tomu naleteli

Nie je nič absurdnejšie, ako keď fašisti hovoria o ochrane života a rodiny.

DOMOV

Sulík: Je čistá ilúzia myslieť si, že nová vláda sa dá vyrokovať

Ficova hviezda padá, tvrdí šéf SaS Richard Sulík.


Už ste čítali?